Jesz mięso? Zostań wege!

Czy niejedzenie mięsa ma jakikolwiek wpływ na poprawę losu zwierząt? Takie pytanie nie raz pada z ust mięsożerców, którzy podkreślają, że ich przejście na wegetarianizm niewiele zmieni dla świata. Bo przecież, co ja jeden, biedny żuczek mogę zrobić, aby poprawić los zwierząt? Może warto zadać pytanie, co mogę zrobić, żeby poprawić swoje zdrowie?

500 mln zwierząt mniej ląduje pod nożem dzięki temu, że jest coraz więcej osób ograniczających spożycie mięsa. I nie chodzi tutaj wyłącznie o wegetarian i wegan. Zwiększa się świadomość ludzi odnośnie szkodliwości mięsa w diecie. Chcą dbać o zdrowie, zdrowo się odżywiać, lepiej się czuć. Do tego coraz liczniejsze afery ze skażonym mięsem, antybiotykami w mięsie, tragicznych warunkach w jakich egzystują zwierzęta w hodowli przemysłowej sprawiają, że konsumenci zaczęli ograniczać spożycie mięsa.

Robią sobie bezmięsny piątek, rezygnują z kilku mięsnych posiłków w tygodniu, stopniowo ograniczają spożycie mięsa. Co chwilę kolejne gwiazdy, czy twarze show biznesu promują ograniczenie spożycia mięsa. Beyonce i jej „Beyonce’s 22-Day Vegan Diet“ (22 dni z dietą wegańską), gdzie piosenkarka zachęca do przyjęcia diety wegańskiej na 22 dni i sama promuje konkretne przepisy. Dietę wegańską promują tez politycy, m.in. amerykański prezydent Bill Clinton, który dzięki wegańskiej diecie poradził sobie ze zdrowotnymi problemami.

Nawet groźny Mike Tyson pożegnał się z mięsem i produktami odzwierzęcymi, żeby zawalczyć o swoje zdrowie. Zaraz za znanymi osobistościami podążają coraz liczniejsi obywatele, wybierając zdrowe dla nich i korzystne dla środowiska rozwiązanie niejedzenia mięsa, bądź jego radykalnego ograniczenia. Całe narodowości zmieniają swoje spojrzenie na jedzenie mięsa. W USA ilość spożywanych produktów odzwierzęcych regularnie spada i to o 10% na osobę. Szwedzi spożywają najmniej mięsa od 30 lat.

Nawet w Polsce bary wege robią coraz bardziej zawrotną karierę, a przygotowanie imprezy bez dań wege jest dużą niezręcznością. Mocno pomaga edukacja. Wiedza o mięsie jest dostępna na wyciagnięcie ręki. Prowadzone są badania potwierdzające jego szkodliwość. Coraz więcej kampanii pokazuje, że produkty odzwierzęce nie są dobrym rozwiązaniem dla ludzi.

Jeżeli trend ograniczania spożycia mięsa będzie się utrzymywał, to za chwilę wegetarianizm, czy weganizm nie będzie tylko niszowym wymysłem a normą, która z roku na rok będzie zataczać coraz szersze kręgi.

KatarzynaG

1.00 avg. rating (53% score) - 1 vote

Comments

comments

One thought

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *