Czy w Polsce brakuje pieniędzy na testowanie produktów? Czy na pewno system kontroli i testowania produktów istnieje i działa sprawnie?

Czy w Polsce brakuje pieniędzy na testowanie produktów? Czy na pewno system kontroli i testowania produktów istnieje i działa sprawnie?

Na przykładzie testów masek przeciwsmogowych widać jak na dłoni, że zdecydowanie NIE DZIAŁA SPRAWNIE a stawką może być nawet zdrowie i życie nasze i naszych najbliższych!

Skala wadliwych produktów, które trafia w nasze ręce i których na codzień używamy ba używają ich również nasze dzieci jest ogromna.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził testy w których testował maski przeciwsmogowe. Okazało się, że spośród 10 masek, które zostały przebadane przez urząd, dwie nie spełniły swoich funkcji.

Czyli aż 20 proc. produktów z tej kategorii nie nadaje się do użytku i może nam lub naszym dzieciom szkodzić niż pomagać!

Warto skupić uwagę na dwóch liczbach

20 procent wadliwych produktów może oznaczać, że na polskim rynku może być oferowanych nam w sklepach dziesiątki tysięcy szkodliwych produktów.

W przypadku masek te wady wskazał UOKiK, natomiast wiele innych produktów jest kupowanych przez nas można powiedzieć w ciemno. Gdyby się udało je wyeliminować bylibyśmy zdrowsi i bardziej bezpieczni my i nasze dzieci.

Druga liczba to 10 jedynie tyle modeli masek przetestował UOKiK.

Maski antysmogowe, czyli stosunkowo nieskomplikowany produkt, złożony m.in. z kilku warstw materiałów chłonnych. Przybliżony koszt testu jednego modelu maski to ok. 10 tys. zł. Przetestowanie wszystkich 10 modeli masek to wydatek rzędu 100 tys. zł. Takie są w Polsce koszty testów.

W przypadku masek testy były możliwe, poniewaz UOKiK dostał nieco więcej pieniędzy od rządzących na testowanie produktów.

Potrzeby są jednak zdecydowanie większe a testy jednych produktów pochłaniają środki na badanie innych. Jako przyklad niech posłuża testy czujników tlenku węgla.

W przypadku czujników tlenku węgla odsetek wykrytych wadliwych produktów jest zdecydowaie niższy, ale stawka jest znacznie wyższa. Tlenek węgla + niesprawny czujnik czadu może oznaczać śmierć!

Obszar kontroli oraz testowania produktów musi mieć znacznie większy zasięg oraz musi zdecydowanie obejmować testowanie produktów wybieranych losowo to bedzie gwarancja, że w Polsce znacznie trudniej niż dotychczas będzie można sprzedawać niebezpieczne i szkodliwe produkty.

MartinG na podstawie art.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Comments

comments

0 Thoughts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *