COCA-COLA ZERO – COCA-COLA COMPANY

Czy w ogóle istnieje na Ziemi ktoś kto nie zna Colca-Coli? Może gdzieś w głębokim buszu, chociaż kto wie. Cola jest niesamowicie rozpoznawalnym napojem, dlatego spróbujemy wziąć go pod lupę. Żeby było ciekawiej, testujemy Colę Zero.

Koncernu Coca-Coli nie trzeba przedstawiać. Ich produkt, który testujemy, reklamuje się jako by był bez kalorii. Ciężko uwierzyć, aczkolwiek dowodów na nie kaloryczność tego napoju jeszcze nie wyszły na światło dzienne. Jest to napój gazowany, ale to wszyscy wiedzą. Przejdźmy w takim razie do konkretów.

Opakowanie

Puszka. Aluminiowa. Pojemność 330 ml. Kompletny standard. Aluminium można oddawać na złom, dlatego wraca on później do obrotu – dobrze. Jak każdy inny producent przypomina, iż opakowanie należy wyrzucić, aby nie zaśmiecać środowiska oraz że przykładał się on finansowo do rozbudowy systemu recyklingu (zielony punkt – który swoją drogą wcale nie jest rysowany na zielono!). Opakowanie jest w kolorze czarnym z białymi i czerwonymi napisami. Całkiem eleganckie. Aż razi brakiem kalorii. Czarne jak mała czarna.

Skład

  • woda,
  • dwutlenek węgla
  • barwnik E150d,
  • kwas fosforowy,
  • substancje słodzące – cyklaminiany, acesulfam K, aspartam,
  • naturalne aromaty – w tym kofeina,
  • regulator kwasowości – cytryniany sodu
  • Zawiera źródło fenyloalaniny.

Woda i dwutlenek węgla. Ok prawie jak woda gazowana, to znamy. Następnie robi się ciekawiej i bardziej enigmatycznie.

Barwnik E150d nazywany jest inaczej karmelem amoniakalno-siarczynowym, co znaczy że został wytworzony przy udziale tych związków. Nie stwierdzono negatywnego działania na ludzki organizm, jednak z tego powodu iż badań na ludziach w ogóle nie przeprowadzono. U myszy przy dużych dawkach tego barwnika wzrastało zachorowanie na nowotwory.

Kwas fosforowy – substancja wykorzystywana do regulacji kwasowości mająca działanie przeciwutleniające. Udowodniono iż tworzy on związki z wapniem, dlatego ma negatywny wpływ na zęby i kości. Może powodować próchnicę i odwapnienie kośćca.

Cyklaminiany mają smak słodszy od sacharozy o jakieś 30-35 razy. Obecnie nie stwierdzono negatywnych skutków na ludzkie zdrowie, jednak w latach 70. ubiegłego wieku był podejrzewany o rakotwórczość i został zakazany w wielu krajach.

Acesulfam K – wzmacnia smak i zapach artykułów spożywczych. Jest słodszy od sacharozy o 150 razy. Został dopuszczony do użytku na terenie Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, jednak wielu naukowców twierdzi, że badania na temat tego związku powinny być powtórzone i przeprowadzone w bardziej dokładny sposób.

Aspartam – w latach 90. podejrzewano go o rakotwórczość, jednak współczesne badania na ludziach i zwierzętach wykluczają taką możliwość.

Cytryniany sodu – No coś tutaj jest nie tak. Na puszcze napisano, iż napój nie zawiera konserwantów, a cytryniany mają własności konserwujące. Ktoś tutaj chyba bawił się w naciąganie faktów. Po za tym jest to środek organiczny, dla którego nie została ustalona dawka dziennego spożycia.

coca-cola-zero

Składowi ciężko jest coś zarzucić. Wszystko wydaje się w porządku. Jedyne co jest zastanawiające to, to że wiele związków chemicznych wykorzystanych w Coli Zero było podejrzewanych o powodowanie nowotworów. Może to jedynie społeczna panika, która występuje przy każdym nowo wynalezionym związku, albo coś w tym jest. Uważać należy jednak na kwas fosforowy, którego negatywne działanie zostało już udowodnione!

Wartości odżywcze

Wartość odżywcza 100 ml 330 ml %RWS
Energia 0,9 kJ/0,2 kcal 3 kJ/1 kcal 0%
Tłuszcz 0 g 0 g 0%
w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0 g 0 g 0%
Węglowodany 0 g 0 g 0%
w tym cukry 0 g 0 g 0%
Białko 0 g 0 g 0%
Sól 0,02 g 0,07 g 1%

Zero takie niekonieczne. Aczkolwiek rozumiem uogólnienie producenta, zresztą każdy kto ukończył kilka lat podstawowego nauczania wie, że jak zaokrąglać. Dla wartości 100 ml w tym wypadku ilość kalorii według matematyki wyniesie zero. Jednak w puszcze o pojemności 330 ml znajdziemy 1 kalorię 🙂 Jednak kto by się czepiał! W napoju znajduje się trochę soli, ale niewiele, więc nie podnosimy alarmu.

Podsumowanie

Zakładając hipotetyczną sytuację. Jeżeli zgubisz się w buszu, bądź przeżyjesz katastrofę lotniczą i będziesz musiał przeżyć przez kilka dni, a twoja torba będzie wypełniona puszkami coli… Niestety, ale źródła kalorii i energii będziesz musiał poszukać gdzieś indziej. Cola na pewno nie pomoże ci dłużej przeżyć. W tej kwestii polecamy przecierowe soki owocowe – są źródłem wody i energii. I na pewno są zdrowe.

Skład jest w porządku, aczkolwiek roi się w nich od słodzików. Dajemy jednak minusa za kombinowanie z konserwantami. Osobiście uważam, że lepiej jest wcinać biały cukier który znam, aniżeli związki które może nie zostały jeszcze dostatecznie dobrze przebadane. A najlepiej nie jeść cukru, w końcu mamy ksylitol i stewię. No więc cóż… na zdrowie?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Comments

comments

0 Thoughts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *